آیا کاربرد های گابیون را می دانید؟

آیا کاربرد های گابیون را می دانید؟

گابیون، گابیون بندی یا توری گابیون، به قفسی فلزی، گفته می شود که قطعات مختلف سنگی را احاطه می کند. آشنایی با گابیون و کاربردهای آن به شما در طراحی سازه ها یا دکوراسیون داخلی و حیاط سازی می تواند کمک کند تا در امورات معماری و عمرانی به آسانی به کار بریم.

صفر تا صد آشنایی با گابیون و کاربردهای آن

نام گابیون برای طراحان دکوراسیون و مهندسین سازه، بسیار آشنا است. گابیون، گابیون بندی یا توری گابیون، به قفسی فلزی، گفته می شود که قطعات مختلف سنگی را احاطه می کند. گابیون ها می توانند به صورت بلوک، کانال ها یا به شکل دیوار باشند. ممکن است بجای استفاده از توری فلزی در گابیون ها، از توری های پلاستیکی بهره گیری کنیم، که در مسلح کردن خاک برای سازه های عظیم کاربرد دارد. آشنایی با گابیون و کاربردهای آن به شما در طراحی سازه ها یا دکوراسیون داخلی و حیاط سازی می تواند کمک کند.

کاربرد انواع گابیون را می توان در پنج دسته ی کلی تقسیم بندی نمود:

  1. سبد گابیون: این سبد های قلوه سنگی به شکل بلوک هایی که علاوه بر حیاط سازی، می توانند در امورات راهسازی نیز کاربرد داشته باشند.
  2. تشک های گابیون: این تشک ها به صورت کانال های گابیونی عموما در حفاظت تأسیسات و جلوگیری از حرکت زمین با ساخت دیوار، کاربرد دارند و به طور متوسط دارای طول 6متر و عرض 2متر با ضخامت 0.3 متر هستند.
  3. گابیون کیسه: راحت ترین شکل ممکن از گابیون ها است که سریع ساخته می شوند و در شرایط اضطراری امورات عمرانی کاربرد دارند.
  4. توری گابیون: این نوع فقط کاربرد نگهدارنده و جلوگیری از سقوط سنگ ها و استحکام سطوح را انجام می دهند.
  5. گابیون تزیینی: فقط در دکوراسیون داخلی و حیاط سازی ها کاربرد دارند. علاوه بر زیبایی به رشد مناسب ریشه گیاهان نیز کمک شایانی می نماید.

گابیون چه کاربردهایی دارد ؟

  • با محیط زیست سازگار می باشد.
  • از نظر اقتصادی بهره وری بالایی دارد.
  • دارای استحکام و انعطاف پذیری بالایی می باشد.

کاربردهای فراوانی به عنوان عضو سازه ای یا در طراحی دارد.

حال که دانستیم گابیون ( Gabion ) چیست و دارای چه کاربردی می باشد، می توانیم در امورات معماری و عمرانی به آسانی به کار بریم.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *