گالوانیزاسیون

انواع گالوانیزاسیون

انواع گالوانیزاسیونReviewed by مهدی بهادری on Aug 7Rating: 4.5انواع گالوانیزاسیوناز انواع گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کرده می توان به گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد اشاره کرد. بین این دو تفاوت هایی وجود دارد و از عمده ترین این تفاوت ها ...

گالوانیزاسیون

از انواع گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کرده می توان به گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد اشاره کرد. بین این دو تفاوت هایی وجود دارد و از عمده ترین این تفاوت ها می توان به این اشاره کرد که گالوانیزه گرم متداول تر و قدیمی تر از نوع سرد آن یعنی گالوانیزاسیون سرد است.

گالوانیزاسیون گرم

در این روش یعنی گالوانیزاسیون گرم معمولا فرایند کار به این صورت انجام می شود که فلز پایه که عموما از جنس فولاد است در مخزن روی مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد غوطه ور می شود بر اثر واکنش انجام شده بر روی فولاد چندین لایه مرکب از آهن و روی تشکیل می شود. سپس فلز پایه از مخزن خارج می شود و در اثر واکنش لایه روی با اکسیژن و کربن یک پوشش محافظ آلیاژی روی تشکیل می شود لایه تشکیل شده می تواند در برابر خوردگی و زنگ زدگی و سایش مقاوم باشد. این روش و فرایند یعنی گالوانیزاسیون گرم ذاتا ساده بوده و موجب این می شود تا محبوبیت بیشتری نسبت به گالوانیزاسیون سرد و سایر روش های حفاظت از خوردگی داشته باشد.لایه گالوانیزه در این روش بین 100 تا 130 میکرون است و از نظر ظاهری مات و کدر و به رنگ توسی است و دارای سطح یکنواخت و صافی نیست.

گالوانیزاسیون
گالوانیزاسیون

در این روش به دلیل نفوذ فلز روی یا همان ZN در فلز پایه که گفته شد معمولا از جنس فولاد است و به دلیل ضخامت زیاد لایه محافظ موجب مقاومت بیشتر فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. و تمامی این ها باعث شده است تا از گالوانیزاسیون گرم برای مقام کردن فلزات مورد استفاده در فضاهای باز و شرایط جوی نامناسب مانند دکل های مخابراتی و فشار قوی برق استفاده شود و همچنین از این روش برای تولید مفتول گالوانیزه گرم که در ساخت توری حصاری ، توری مرغی، توری گابیون و توری پرسی نقش مهمی دارد استفاده شود.

گالوانیزاسیون سرد

این روش یعنی گالوانیزاسیون سرد با نام دیگری نیز شناخته می شود که آن الکترولیز می باشد. فراید کلی این کار به این گونه است که محلول نمک روی و آب یا محلول نمک روی و محلول اسیدی بر روی فلز مورد نظر اسپری می شود. در این روش ضخامت لایه محافظ تقریبا نصب ضخامت لایه محافظ به روش گالوانیزاسیون گرم است و بر خلاف گالوانیزاسیون گرم در این روش سطح کار صاف و براق می باشد. به دلیل این که در این روش گالوانیزاسیون ضخامت لایه روی خیلی کم است از این روش برای گالوانیزه کردن فلزات با ضخامت کم استفاده می شود که عموما در صنایع قطعه سازی ، ساخت خوردو ، پیچ و مهره و تولید مفتول گالوانیزه سرد برای توری مرغی استفاده می گردد.

توری فرنگی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.