آشنایی با انواع پروفیل

آشنایی با انواع پروفیلReviewed by مهدی بهادری on Aug 10Rating: 5.0آشنایی با انواع پروفیل (بخش اول)در این مقاله با انواع پروفیل ، نحوه تولید آن ها و جنس هر یک از پروفیل ها آشنا خواهیم شد. از انواع پروفیل می توان به سه نوع اصلی آن یعنی CHS، SHS و RHS اشاره کرد. این پروفیل ها ا اصطلاحات انگلیسی به ترتیب اشاره به پروفیل توخالی ...

پروفیل

در این مقاله با انواع پروفیل ، نحوه تولید آن ها و جنس هر یک از پروفیل ها آشنا خواهیم شد. از انواع پروفیل می توان به سه نوع اصلی آن یعنی CHS، SHS و RHS اشاره کرد. این پروفیل ها ا اصطلاحات انگلیسی به ترتیب اشاره به پروفیل توخالی، پروفیل چهارگوشی و پروفیل مستطیلی شکل دارد. که هر یک از این پروفیل ها ساختار متفاوتی نسبت به پروفیل دیگر دارد و اندازه ها وزن ها و ساختار ترکیبی هر یک از این پروفیل ها با یکدیگر متفاوت است.

مقدمه ای بر پروفیل

این پروفیل یعنی HSS یکی از انواع پروفیل توخالی می باشد که سطح مقطع لوله ای و توخالی دارد. این عبارت و اصطلاح معمولا در کشور آمریکا و سایر کشور ها بیشترین کاربرد و استفاده را دارد. این کار به این دلیل است که آنها از اصطلاحات مهندسی آمریکا پیروی می کنند. HSS ها می توانند به شکل های مختلفی اعم از مستطیلی چهارگوشی و یا مستطیلی تبدیل شوند این در حالی است که شکل های دیگری نیز از این پروفیل وجود دارد. که از آن ها می توان به بیضی اشاره کرد. HSS ها به طور معمول از فولاد ساختمانی در هر کد تشکیل می شوند و ناخالصی دیگری در ساختار آن ها وجود ندارد. HSS ها در برخی موارد با نام هایی مانند فولاد ساختاری توخالی نیز شناخته می شوند.همچنین HSS های مستطیلی و چهار گوش نیزر با نام هایی همچون لوله و یا لوله ساختاری در بازار شناخته می شوند.لوله‌های بسته گاهی به اشتباه لوله فولادی نامیده می‌شوند، اگر چه لوله فولادی واقعی در واقع ابعاد متفاوتی دارد و به طور متفاوت از HSS دسته‌بندی می‌شود.

انواع پروفیل

از انواع پروفیل ها که در صنعت مورد استفاده هستند و در بازار خرید و فروش می شوند می توان به CHS، SHS و RHS به عنوان پروفیل‌های توخالی، پروفیل های چهارگوشی و پروفیل‌های مستطیلی شکل اشاره کرد. برای راحتی در کارها و شناخت صحیح پروفیل ها آن ها را با نام های لاتین نام گذاری کرده اند که بخشی از این کار مربوط به اصطلاحات مهندسی آمریکا است و نام ها در کشور های آمریکایی انتخاب می شوند. شاید این اصطلاحات برای شما قابل درک نباشد ولی به طور کلی باید این نکته را بدانید که این لغات و اصطلاحان نشان دهنده اندازه های متریک پروفیل ها هستند.در نتیجه ابعاد و تلرانس نیز کمی از HSS متفاوت است یعنی اینکه تحمل پذیری یک پروفیل با پروفیل دیگر کاملاً متفاوت می‌باشد.

بخش دوم این مقاله را در سایت تابان حصار از دست ندهید.

توری فرنگی

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *